Про нас.

       Мета SUN — створити міжнародну мережу підтримки, за допомогою якої українські музеї під відкритим небом, археологи-експериментатори, експерти зі старовинних ремесел та інтерпретатори живої історії зможуть генерувати та консолідувати фіскальні, управлінські та наукові ресурси для процвітання зараз і після війни.

        Наша низова мережа як і більшість проектів розпозалась  як ідея. Завдяки конструктивному діалогу та на основі взаємної поваги мережа вже досягла кількох важливих етапів у формуванні життєздатної основи для розбудови потенціалу в українському секторі культурної спадщини.

        Zoom-зустрічі членів команди, швидко перетворилися на чітку триетапну стратегію:

Перша фізична зустріч членів української та міжнародної команди відбулася  на 13-й конференції з експериментальної археології в Торуні, Польща, у травні 2023 р.,  яку організував EXARC . Ця зустріч стала життєво важливим кроком до консолідації потенціалу мережі, як наслідок – була розроблена серія онлайн і гібридних заходів.  Серед якиих:

  • Онлайн-зустріч директорів українських музеїв під відкритим небом за участю колег із Литви, Нідерландів та Польщі: перша зустріч такого роду  у червні 2023 року дозволила почати налагоджувати зв’язки в середовищі, котре було розділена в робочому аспекті, а також швидко виявляти термінові сфери, які потребують співпраці та підтримки.
  • Однією з ключових сфер, було визначено, багату морську культурну спадщину України, яка перебуває під загрозою. Як перший крок до визначення сильних і слабких сторін галузі було проведено онлайн-зустріч за участю українських музеїв, історико-культурних заповідників, груп живої історії та спеціалістів із ремесел із двома основними доповідями від EXARC (зосереджено на потенціалі експериментальної археології) та Музею кораблів вікінгів. у Данії (представлення роботи музею з морською культурною спадщиною та експериментальною археологією).
  •  Обидві ці зустрічі та кілька наступних заходів, проведених у різних музеях під відкритим небом та культурних заповідниках України влітку 2023 року, проклали шлях до впровадження кроків у напрямку розбудови потенціалу на етапі 2.

Основною метою цього етапу була розробка та проведення дводенної гібридної конференції під назвою «Стародавнє судноплавство та суднобудування: питання дослідження, реконструкції та потенціалу розвитку туризму», яка проходила в парку історичної реконструкції Оствиця, м. Рівне, вересень 2023 року.

Конференція мала приголомшливий успіх. Археологи, співробітники музеїв, незалежні дослідники, фахівці з ремесел, інформаційно-просвітницький персонал зібралися в Оствиці на два продуктивних дні лекцій, практичних занять, дискусій та плавання.

До них приєдналися онлайн колеги з EXARC та Музею кораблів вікінгів, і ця подія підкреслила те, що SUN вже знала – в Україні є неймовірна прагнення та рішучість використати цей час для розвитку та посилення культурного сектору та позиціонування культурної спадщини, як ключовий елемент української ідентичності, суспільства та економіки.

 Більше інформації про подію Ви можете знайти в огляді конференції. 

Головним завданням цього етапу – розпочати практичну роботу з розбудови потенціалу на місцях в Україні. З цією метою SUN зараз розробляє проект під назвою «Програма амбасадорів української культурної спадщини (UCHAP): навчання наступного покоління професіоналів спадщини».
Головна мета UCHAP -надати випускникам українських шкіл та студентам вищих навчальних закладів знання та навички, необхідні для майбутньої роботи в секторі культурної спадщини.

Амбасадорна схема UCHAP орієнтована на випускників шкіл та студентів вищих навчальних закладів із 4 регіонів України, включаючи 5 університетів. Випускники шкіл і студенти є, мабуть, найбільш пріорітетними групами суспільства, які постраждали від війни Росії в Україні. Ми бачимо це покоління ключовими учасниками майбутнього України та боротьби за захист і збереження її культурної спадщини.

Ми проведемо 2 x 10-денні табори для 40 учасників (липень; серпень) на базі ГО «Чорна Галич». Амбасадори навчатимуться різноманітним традиційним і ремеслам, управлінню та залученню громадськості, а також цифровим технологіям для сектору культурної спадщини. Програма Ambassador UCHAP:

  • збереження спадшини традиційних ремесел та сприяти їх поширенню;
  • розширення навичок та  можливостей молоді, перспективи кар’єрного зростання;
  • об’єднати науковців, працівників музеїв, викладачів, волонтерів та представників традиційних ремесл;
  • розширити міжрегіональну мережу в України, разом із європейськиими/британськими партнерами;
  • виховувати колегіальність і почуття причетності, які є визнані важливими для побудови благополуччя.

Слідкуйте за сторінкою SUN у Facebook, щоб регулярно отримувати оновлену інформацію.

З 2022 року, від тоді, коли ГО “Чорна Галич”, Центр YEAR та EXARC заснували SUN відбулося розширення ідей, стратегічних цілей та команди:

  • в рамках музейного контексту консолідувати експертів вищої освіти.
  • розширити мережу на регіональному рівні та в межах Європи для обміну знаннями профільних сфер. 
  • підсилювати зв'язки між українськими професіоналами культурної спадщини як в Україні, так і за кордоном. 
  • розробити життєздатну та стійку робочу модель для мережі в короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі.
Зустрічайте команду SUN
Др. Еймі Літтл (UK)

 Старший викладач археології Йоркського університету - керівник мережі, стратегії, управління, співкерує фінансуванням, питаннями освіти, благополуччя та комунікації.

Ярема Іванців (UA)

Голова “ГО Чорна Галич” -  очолює українську частину мережі, співкерує стратегією, фінансуванням та управлінням, освітніми та комунікаційними питаннями.

Др. Матильда Зібрехт (DE)

Директор EXARC - очолює міжнародну мережу експериментальної археології та зовнішні комунікації, займається питаннями стратегії, управління та фінансування.

Др. Роланд Паардекупер (DK)

Радник EXARC – очолює мережу живої історії та ремесел, співкерує мережею музеїв під відкритим небом і міжнародними комунікаціями.

Др. Стефані Пайпер (UK)

Викладач археології, Йоркський університет - курує питаннями освіти, комунікації, напрямком добробуту.

Др. Тріона Соренсен (DK)

Науковий співробітник Музею кораблів вікінгів у Роскілле, Данія -  Очолює мережу музеїв під відкритим небом, співкерує стратегією, фінансуванням та комунікацією (веб-сайт, соціальні мережі), освіта.

Др. Джесс Бейтс (UK)

Науковий співробітник Йоркського університету - менеджмент, навчальна програма.

Др. Ольга Загородня (UK)

Науковий співробітник Британського музею - українські академічні установи, комунікація та освіта.